Mümin Sekman

"Ancak başarılı insanlar iz bırakır!"

Gazete: Milliyet
Muhabir:Tuncay Dağlı

Kişisel Gelişim Derneği Başkanı Mümin Sekman, Çukurova Üniversitesi nde verdiği "İnsan Mühendisliği" konulu konferansta, çok hırslı ve yetenekli kişilerin yaşamlarında en üst düzeyde başarıyı elde ettiklerini belirterek,

"Başarılı olmak için yalnızca fiziki güzellik, güzel konuşmak, çok çalışmak, iyi eğitim ya da para sahibi olmak tek başına yeterli olmaz. Başarı elde edilince şöhret, servet, güç ve bilgi düzeyinin birbirine eşit olması lazım. Biri birinden farklıysa denge bozulur" dedi.

Mühendislik Mimarlık Fakültesi nce düzenlenen konferansı veren hukukçu, yazar Mümin Sekman ın Mithat Özsan Amfisi ndeki konuşmasını binden fazla öğrenci ve öğretim elemanı izledi.

Başarmanın püf noktalarından söz eden Sekman, şunları söyledi:

İnsanların yaşamlarında yapması gerekenler ile yapmak istedikleri her zaman çakışır. Yapması gerekenler yerine yapmak istediklerini yapanlar o an için mutlu olabilir ama başarıyı yakalayamazlar. Örneğin bir öğrenci ders çalışması gerekirken canı arkadaşlarıyla sinemaya gitmek istiyorsa ve o da bunu yapıyorsa, kendi başarısını engellemiş olur. Ancak ders çalışma sırasında çekilen zorluk ve acı, hiç bir zaman başarısız olan ve başkaları tarafından hor görülen birinin çektiği acıdan fazla değildir.

İnsanların başlarına gelen olumsuz olaylardan başkalarını sorumlu tutma yerine o olaydaki kendi payını tespit etmeye çalışmasının daha doğru davranış olduğunu vurgulayan Sekman,

Hayatta çok küçük farklar, çok büyük farklılıklar yaratır. Bu nedenle başarılı olmak için diğerlerinden farklı bir şeyler yapmak gerekir. Ayrıca evrensel kurallarla birlikte yerel başarı kurallarını bilmek, başarmak için ilk adımı atmalı. Çünkü ABD de eğitim alıp, Türkiye de yatırım yapan, iş kuran çok kişi sermayesini batırdı dedi.

Tuncay Dağlı (DHA), Milliyet, 03.04.2002, Sayfa:12

AYNI KONFERANSIN ZAMAN GAZTESİNDE YAYINLANAN HABERİ.

"ANCAK BAŞARILI İNSANLAR İZ BIRAKIR"

ZİYA İPEK
ZAMAN

Çukurova Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman, başarıyı yakalayamamış insanları istatistik insanı olarak nitelendirerek,

"İstatistik insan, doğduğunda ve öldüğünde yalnızca Devlet İstatistik Enstitüsünün (DİE) nüfus rakamlarını değiştirir. Başarılı insan ise birçok şeyi değiştirir" dedi.

Sekman, Çukurova Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi''nce düzenlenen "İnsan Mühendisliği" konulu konferansta başarılı olabilmek için yapılması gerekenleri anlattı.

Sekman, insanın hayatında yapmak istedikleri ve yapması gerekenler olduğunu belirterek, üzerine düşeni yapan insanların başarıyı yakalayıp hedeflerine vardıklarını söyledi.

Sekman,

"Hayat insana seçenekler sunar, seçimi ise kendisi yapar. Başarılı bir insan hayatta bir çok iz bırakır. Başarısız insan ise DİE rakamlarını değiştirmekten başka bir işe yaramaz." dedi.

Sekman, kişisel başarıda ön plana çıkmış insanların iki faktörden faydalandıklarını hatırlatarak, "Bazı insanlar yetenekleri ve konjonktürleri itibarı ile başarı yakalarlar. Ülkemizde önceleri başarılı olmuş insanlar bugün yaşasaydı, şartlar gereği yakaladıkları bu başarıyı biraz güç elde ederlerdi. Çünkü körlerin memleketinde tek gözlüler, kral olur." diye konuştu.

Gelişim uzmanı Sekman, üniversite öğrencilerinden bazılarının başarı konusundaki yaklaşımlarına katılmadıklarını bildirmelerine ise "Zaman içerisinde sistem size kendi müfredatını öğretecek." şeklinde cevap verdi.

Sekman başarılı olmak için belirlediği bazı ilkeleri şöyle sıraladı.

.Her alanda bir şeyi bil, bir alanda herşeyi bil.
.Geniş düşün, dar başla, çabuk bitir.
.Umutlarını yüksek, sabit giderlerini düşük tut.
.İç disiplininizi geliştirin.
.Nasıl başarılı olacağınızı önce öğrenin, sonra başarılı olun.
.Başarı kimyasal bir karışımdır, neyi nasıl yapacağınızı bilmezseniz başarılı olamazsınız.
.Azimli ve yetenekli insanlar başarılı olur.
.Suçlama yerine öğrenmeyi deneyin.
.Başına gelen herşeyde insanın kendi katkısı vardır.
.Hayatta çok küçük farklılıklar fark oluşturur.
.Pozisyon değişince insan da değişir.

Ziya İpek, Zaman, 04.04.2002, Sayfa:15

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.